Son yıllarda gıdaların yapısının değişmesiyle gıdalara olan hassasiyet artmış durumdadır. Özellikle öncelikle bağırsak ve sindirim sistemini etkileyen bu hassasiyet yaşam kalitesini de ciddi derecede düşürmektedir. Gıda intoleransı olarak adlandırdığımız bu durum, alınan bir gıdanın vücutta sindirilememesi, emilememesinden kaynaklanan, her ne kadar ismi besin alerjileri kadar duyulmasa da birçok kişinin yaşadığı bir sağlık sorunudur.

Gıda intoleransı olan kişiler severek tükettikleri yemekten sonra nedenini bilmedikleri birçok problem yaşayabilirler. En sık görülen gıda intoleransı semptomları;

Kişilerin intoleransa sebep olan gıdayı ne kadar tükettiği oluşan semptomların şiddetini etkilemekte ve bu besinler tüketilmeye devam edildikçe bireylerin sağlıkları olumsuz etkilenmektedir.
Gıda intoleransı; gastrointestinal sistem semptomları dışında ödem, kilo vermede zorluk, cilt rahatsızlıkları, akne, egzama, kronik yorgunluk gibi yine yaygın olarak görülen sağlık sorunlarının sebebi de olabilir.

Gıda İntoleransının Nedenleri ?

Gıda intoleransı bir ya da birçok nedene bağlı olarak oluşabilir. Gıda katkı maddeleri, gıdalardaki toksik maddeler, farmakolojik maddeler, bazı sindirim sistemi enzimlerinin eksiklikleri intoleransa sebep olabilmektedir. Gıdaların
aşırı tüketilmesi, gıda dışı ürünlere fazlaca maruziyette intolerans oluşumuna sebep olmaktadır.

Gıda İntoleransı Ve Gıda Alerjisi Arasındaki Farklar

Gıda alerjisi ve Gıda intoleransı semptomları benzer olsada, aralarında önemli ayırıcı noktalar vardır.

Gıda İntoleransı Teşhisi

İnsan sağlığı ve yaşam kalitesini etkileyen gıda intoleransının saptanması ve hangi besin ya da besin gruplarının bireyde sağlık problemleri oluşturduğunun bilinmesi tedavi için önemlidir. Tanı için eliminasyon diyeti uygulanabilir. Şüphelenilen gıdalar beslenmeden çıkarılır ve daha sonra teker teker gıdaların diyete eklenmesi ile deneyerek intoleransa sebep olan gıda/ gıdalar saptanmaya çalışılır. Diğer bir tanı yöntemi ise daha hızlı ve kesin olan gıdalara özgü intolerans testi yapmaktır. Saç telinden yapılan gıda intoleransları kapsamlı ve tutarlıdır.

Gıdaların dışında kalan maddelerde intoleranslara sebep olup yaşam kalitesini düşürmektedir. Ağaçlar, çiçekler, kumaşlar, hayvanlar, toz, toprak,metaller ve taktığımız takılara bile intolerans gelişmektedir. Saç teli analizi yöntemiyle bu maddeleri ölçmek mümkündür.

Gıda İntoleransı Tedavisi

Gıda intoleransı tedavisinde intolerans gösterilen gıdaların diyetten çıkarılması dışında kesin bir tedavi yöntemi yoktur. İntolerasyona sebep olan besinler (örneğin; süt) ve bu besini içeren gıdalar (örneğin; dondurma) bireyin beslenmesinden belirli bir süre çıkarılır. Duyarlılık oluşturan gıdaların beslenmeden çıkarılması ile birlikte bireyin şikayetleri azalır ve kişiye özel olarak uygulanan beslenme programları ile aylar içinde gıdaya karşı oluşan hassasiyet ortadan kalkabilir.

İntolerans bireylerin özel beslenme programına uyması ve sürecin takip edilmesi şikayetlerin ortadan kaldırılması için oldukça önemlidir. Aynı zamanda intolerans yaşadığı gıdaları beslenmesinden çıkardığında bireylerin bu gıdanın içerdiği bazı besin öğelerinden eksik kalmaması için tamamlayıcı başka gıdalarla desteklenmesi gerekir. Sizde tükettiğiniz bir öğünden sonra çoğu zaman hazımsızlık problemi yaşayıp şişkinlik hissediyor, programınıza uymanıza rağmen kilo vermede zorluk yaşıyorsanız tanı için saç telinden intolerans testi yaptırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Tümünü Görüntüle